Aktualności

Bądź bezpieczny na drodze – noś odblaski!

Data publikacji 29.10.2022

Jesień to czas zmniejszonej widoczności oraz wzmożonych opadów deszczu. Przy często zmieniającej się pogodzie, warunki na drodze stają się uciążliwe dla wszystkich uczestników ruchu. Szczególnie szybko zapadający zmrok, może stwarzać zagrożenie dla pieszych, często zmuszonych korzystać z jezdni lub pobocza. Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy o odblaskach!

Przed nami kilka tygodni jesiennej aury. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia oraz zalegające liście na jezdni często powodują utrudnienia na drodze. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni. Dlatego wszystkich użytkowników dróg, zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych.

Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego nie chronią ich żadne dodatkowe elementy, takie jak np. karoseria pojazdu czy też pasy bezpieczeństwa. W jesiennej aurze dodatkowo stają się mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy sprawia, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców  nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Odblaski po zmroku i poza terenem zabudowanym są obowiązkowe. Jednak zalecamy korzystanie z nich również w innych przypadkach. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych, tym sam będąc zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu. Opaski, breloczki, odblaskowe torby czy plecaki- możliwości jest wiele, ale każda z nich może uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Dlatego noś odblaski!

Fakty o odblaskach:

  • „każdy”- zgodnie z przepisami o ruchu drogowym każdy pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym musi mieć po zmierzchu odblaski;
  • „20-40”- z tylu metrów kierowca widzi nieoświetlonego pieszego w niekorzystnych warunkach;
  • „150”- z tylu metrów kierowca może dostrzec pieszego z odblaskami w niekorzystnych warunkach;
  • „1”- od tylu złotych zaczynają się najtańsze elementy odblaskowe - sam oceń czy warto?
Powrót na górę strony