Policjanci o prawach człowieka z licealistami
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to bardzo ważna okazja dla policjantów do kolejnych rozmów z młodzieżą. To dzień, w którym przypominamy o tym, aby nie być obojętnym na krzywdę innych, reagować kiedy jesteśmy świadkami przemocy i działać, kiedy są łamane choćby najmniejsze prawa człowieka. Na spotkaniu z mundurowymi licealiści zambrowskich szkół dowiedzieli się również, czym jest cyberprzestępczość i jak się przed nią ustrzec.
„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”, ”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby” te fundamentalne dla każdego człowieka wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. Z tej właśnie okazji policjanci z zambrowskiej komendy spotkali się z licealistami zambrowskich szkół. W rozmowie z licealistami policjanci zwracali uwagę uczniów, że prawa człowieka przysługują każdemu z nas i wynikają z samego faktu bycia człowiekiem. Są takie same dla wszystkich ludzi bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną, wyznanie, pochodzenie etniczne, społeczne, narodowe czy przekonania polityczne. Podczas spotkania funkcjonariusze zwrócili uwagę uczniów na podstawowe elementy, do których ma prawo każdy człowiek. Sygnalizowali, że wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi. W trakcie rozmów uczniowie mogli między innymi dowiedzieć się jakie są niezbywalne prawa każdego z nas, jakie zjawiska w Internecie są nielegalne oraz jakie są sposoby zabezpieczenia się przed sieciowymi przestępcami i konsekwencjach łamania czyichś praw.
Młodzi ludzie usłyszeli, że wykorzystywanie czyjegoś wizerunku w sieci, wbrew jego woli to przestępstwo. Podobnie jak wyśmiewanie się z innych, obrażanie i poniżanie. Policjanci przestrzegali przed takimi zachowaniami i naświetlali jakie konsekwencje grożą sprawcy cyberprzemocy. Chodzi przede wszystkim o to, aby młodzi ludzie wzajemnie się szanowali i nie robili krzywdy rówieśnikom. Wyśmiewanie się i poniżanie innych może mieć nie tylko prawne konsekwencje dla sprawcy(-ów), ale przede wszystkim doprowadzić do sytuacji, z którą ofiara przemocy nie poradzi sobie. Młodzież została przestrzeżona przed „bezmyślnym” udostępnianiu o sobie zbyt wielu danych w sieci. To dane wrażliwe, które mogą zostać wykorzystane przez nieuczciwych ludzi. Nie zabrakło również kilku wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się po Internecie.