Policjanci przypominają o zabezpieczaniu jednośladów

Data publikacji 17.05.2022

Zambrowscy policjanci zachęcają do znakowania rowerów. Jednocześnie apelują o zabezpieczanie jednośladów, zwłaszcza pozostawianych w klatkach schodowych, czy też „na chwilę” podczas robienia zakupów. W takich miejscach, zabezpieczenia techniczne mogą skutecznie zniechęcić do kradzieży.

Znakowanie pomaga zidentyfikować odzyskany jednoślad w przypadku, gdy dojdzie do jego kradzieży. Zdarza się bowiem, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać żadnych informacji identyfikujących rower i nie mają ich nigdzie zapisanych. Dlatego też policjanci zachęcają do zapisania numeru ramy, zrobienia zdjęcia, a także do oznakowania swojego jednośladu. Właściciel oznakowanego roweru otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje takie pozostaną również w jednostce Policji. Znakowanie rowerów w zambrowskiej jednostce wykonują dzielnicowi. Jednocześnie policjanci przypominają o właściwym zabezpieczaniu rowerów przed kradzieżą. Najczęściej do kradzieży dochodzi przy pozostawieniu jednośladów na tzw. „chwilę” w miejscach ogólnodostępnych, na przykład przy sklepach czy w klatkach schodowych.

Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić rower przed kradzieżą:      

  • Nie pozostawiajmy niezabezpieczonego roweru: na klatce schodowej, pod sklepem, bankiem i tym podobnym. Korzystajmy z dobrych zabezpieczeń technicznych, które dostępne są na rynku.
  • Jeżeli rower musimy zostawić w piwnicy dopilnujmy, aby drzwi piwnicy były dobrze zabezpieczone, wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic. Nie ułatwiajmy złodziejom dotarcia do tego typu miejsc.
  • Zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie mamy, to spiszmy numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży. Policjanci zachęcają do znakowania jednośladów.
  • Ubezpieczmy rower przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej
  • W przypadku kradzieży jednośladu, należy natychmiast zgłosić ten fakt na Policję.
Powrót na górę strony