O używkach i odpowiedzialności prawnej

Data publikacji 10.11.2021

Zambrowski policjant przeprowadził spotkanie z uczniami Liceum w Zambrowie. Tematem przewodnim były używki ich wpływ na organizm oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.

Policjant Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie przeprowadził spotkanie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Zambrowie. Tematem przewodnim był negatywny wpływ zażywania narkotyków czy też dopalaczy na organizm młodego człowieka. Podczas spotkania mundurowy omówił zagrożenia wynikające z zażywania środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy i innych używek. Poruszył również temat konsekwencji prawnych z jakimi muszą się liczyć nieletni sięgający po używki. Spotkanie miało na celu nie tylko podnieść świadomość prawną związaną z narkomanią, ale także poszerzyć wiedzę małoletnich na temat jakże niebezpiecznych konsekwencji zażywania tych substancji. Ponadto policjant zambrowskiej jednostki Policji wytłumaczyła młodzieży, czym jest demoralizacja oraz jakie są jej przejawy. Tego rodzaju spotkania będą kontynuowane przez cały rok szkolny.

Pamiętajmy, że popełnione przez nieletnich czyny karalne nie pozostają bezkarne.

Zgodnie z przepisami Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich każda osoba pomiędzy 13 a 17 rokiem życia ponosi odpowiedzialność prawną za popełnione czyny karalne.

Za zachowania, które kwalifikujemy jako objawy demoralizacji nieletni odpowiadają do 18 roku życia. Przykładowymi objawami demoralizacji są: wulgarne słownictwo, wagarowanie, wandalizm, ucieczki z domu, przedwczesne podejmowanie życia seksualnego, zachowania agresywne lub stosowanie przemocy, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, a także częste opuszczanie zajęć szkolnych.

Dodatkowo policjant poinformował jak działa i do czego służy  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Osoby zainteresowane pracą policjanta dowiedziały się jak wygląda proces rekrutacji do Policji.

Powrót na górę strony