Nie bądź obojętny - pomóż osobom narażonym na wychłodzenie

Data publikacji 08.12.2021

Zambrowscy policjanci nie czekają aż temperatura spadnie poniżej zera. Jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia, w związku z obniżającą się temperaturą. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie.

Niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie w nocy dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów. Policjanci w codziennej służbie sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. Mundurowi starają się docierać wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby bezbronne wobec zimna.

Przypominamy, że ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego by pomoc ruszyła. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.

Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy są przygotowani do zimy.

Powrót na górę strony