Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Nie dajmy się oszukać

Data publikacji 25.02.2015

Oszuści wciąż próbują wyłudzać oszczędności osób starszych metodą „na wnuczka”, „na syna” bądź „na policjanta”. W zdecydowanej większości spotykają się z wyraźną odmową potencjalnych ofiar, jednak nie zawsze. Policja ostrzega przed oszustami i apeluje o ostrożność.

Wczoraj zambrowscy policjanci otrzymali informacje o aktywności oszustów, którzy przez telefon przekonują starsze osoby, że są ich krewnymi w nagłej finansowej potrzebie. Oszust pod pretekstem uzyskania pomocy finansowej w związku z wypadkiem komunikacyjnym usiłował wyłudzić pieniądze w kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych na tak zwane polubowne załatwienie sprawy. Ponadto próbował uwiarygodnić swoją historię przekazując w trakcie rozmowy słuchawkę rzekomemu „policjantowi”, który potwierdzał wersję „syna”. Niestety w jednym przypadku pokrzywdzony przekazał obcemu mężczyźnie 4000 złotych, w kolejnym przypadku niedoszła ofiara zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami i nie dała się nabrać oraz przekazała informację o takiej próbie funkcjonariuszom.

Zambrowscy policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za krewnych, znajomych a nawet za policjantów. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. 

UWAGA– NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna… z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Może zdarzyć się, że chcąc się uwiarygodnić powołują się na urzędnika, czy jak w opisanym przypadku – za funkcjonariusza Policji.

Policja apeluje! Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

  •                          skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego
  •                          nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści
  •                          potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Powrót na górę strony