„Bezpieczna Woda” - uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne

Data publikacji 24.01.2014

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”. Przypadki załamania się lodu pod osobami łowiącymi ryby, przechadzającymi się, czy jeżdżącymi, a zwłaszcza bawiącymi się na zamarzniętych zbiornikach dziećmi, to najczęstsze wypadki w okresie zimowym.

Pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają zdradliwe. Zwłaszcza gdy przychodzą cieplejsze dni. Mimo, że przy brzegach lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być bardzo cienki i kruchy. Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas przepływa nurt, takie jak zambrowski zalew, czy rzeki. Na tego typu zamarznięte akweny w ogóle nie powinno się wchodzić.

Służby ratunkowe ostrzegają, że jeśli lód się załamie, człowiek najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji - śmierci.

Co roku w Polsce odnotowywanych jest wiele śmiertelnych wypadków związanych z załamaniem lodu pod ciężarem człowieka.

Policja i straż ostrzegają: Jeśli nie chcemy aby do takich sytuacji dochodziło – nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Policja radzi przestrzec przed tym dzieci.

Jeżeli już dojdzie do wypadku na lodzie, warto znać podstawowe zasady:

Gdy lód się załamie należy przede wszystkim zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów i za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód. W takiej sytuacji należy rozłożyć szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową oraz starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach. Osoba, której uda się wydostać na powierzchnię lodu, powinna poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, aby zmniejszyć nacisk na lód.

Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku na zamarzniętym zbiorniku wodnym musimy pamiętać, aby nie biec w stronę osoby tonącej, ze względu na ryzyko pęknięcia lodu. Nigdy nie należy podchodzić w postawie wyprostowanej do osoby tonącej, ponieważ w ten sposób zwiększamy nacisk na lód. Poszkodowanego staramy się wyciągnąć z wody przy pomocy możliwie długich i wytrzymałych przedmiotów: gałęzi, deski, paska od spodni, szalika. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tonącym, aby nie zostać przez niego wciągniętym do wody. Wyciągniętą z wody osobę należy okryć suchym płaszczem, kocem lub kurtką i szybko przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, aby nie polewać poszkodowanego ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać policję lub straż pożarną.

Pamiętaj:
:: Względnie bezpieczna pokrywa lodowa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości.
:: Przejrzysty lód ma mocniejszą strukturę i jest wytrzymalszy.
:: Jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku jeziora woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu.
:: W ujściach rzek oraz w pobliżu mostów i pomostów lód bywa najcieńszy i podatny na pękanie.
:: Gruba warstwa śniegu może utrudnić ocenę stanu tafli lodowej, zakrywając niebezpieczne przeręble i pęknięcia.
:: Nie należy przebywać samemu w pobliżu zamarzniętego zbiornika wodnego. Obecność drugiej osoby zwiększa szanse w razie wypadku.
:: Gdy lód zaczyna trzeszczeć to znak, by natychmiast wracać na brzeg.

 

 

            Policja informuje, iż za pośrednictwem strony internetowej www.bezpiecznik-podlaskie.plprowadzone będą działania pod nazwą „Ferie z Detektywem”. Mają one charakter zabawy połączonej z konkursem. W ich ramach w okresie ferii zimowych na stronie internetowej zamieszczane będą zagadki kryminalne, nad rozwiązaniem których, pracować będzie wymyślona postać – Detektyw Bezpiecznik.

            Zadaniem dzieci i młodzieży będzie pomoc Detektywowi w rozwiązaniu zagadek. Przy okazji pracy nad zagadkami dzieci i młodzież zapoznają się z różnymi zagadnieniami z obszaru profilaktyki zagrożeń. Dla uczestników zabawy przygotowano nagrody.

Policja przypomina o innych podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które należy zachowywać nie tylko w trakcie ferii czy wakacji.


Wskazówki dla nastoletnich uczniów:

- opuszczając miejsce zamieszkania lub zakwaterowania, poinformuj osobę dorosłą, gdzie i z kim idziesz oraz o której godzinie wrócisz,
- posiadane ze sobą dokumenty schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, posiadaną gotówkę noś w kilku miejscach,
- ostrożnie podchodź do nowych znajomości - intencje nieznanych Ci osób mogą być różne, szczególnie tych poznanych w Internecie (nie wiesz, jakie ma zamiary), nie podawaj więc swoich danych, posługuj się tylko internetowym nickiem,
- wsiadając do pustego autobusu lub pociągu, zajmij miejsce przy kierowcy lub w pobliżu osób budzących zaufanie, staraj się nie zasnąć w trakcie podróży,
- będąc w pubie, kawiarni czy innym miejscu w gronie obcych, pilnuj swojego napoju
- pod żadnym pozorem nie spożywaj alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami.

Wskazówki dla rodziców młodszych dzieci:

Przypomnij dziecku, aby:
- nie otwierało drzwi obcym osobom,
- nie podawało swojego adresu obcemu,
- nie ujawniało miejsc przechowywania w domu wartościowych przedmiotów,
- nie chwaliło się przed innymi osobami dorosłymi lub rówieśnikami, jakie wartościowe przedmioty posiada w swoim domu,
- nie wsiadało do samochodu z nieznaną osobą,
- nie oddalało się z nieznajomym pod żadnym pretekstem,
- nie przyjmowało od nieznajomych słodyczy, napojów, prezentów.

Naucz je:
- bezpiecznego poruszania się po drodze,
- szybkiego kontaktowania się z Tobą, przypomnij alarmowe telefony,
- rozwagi, zwłaszcza przy zabawie na stokach narciarskich, w pobliżu wody, przy placu budowy, przy ruchliwych ulicach,
- aby odpowiednio zabezpieczyło klucze od domu, jakie nosi przy sobie (szczególnie, żeby nie nosiło na wierzchu ubrania, powieszonych na szyi itp.).

- Młodsze dzieci wyjeżdżające poza miejsce zamieszkania warto zaopatrzyć w informacje dotyczące danych kontaktowych rodziców i opiekunów, a także pokarmów lub leków, na które dzieci są uczulone, podać grupę krwi itp

 

 

Powrót na górę strony