Gminny Dzień Seniora w Kołakach Kościelnych - 2019 - KPP Zambrów

Gminny Dzień Seniora w Kołakach Kościelnych

Data publikacji 27.11.2019

W minioną sobotę podczas obchodów ,, Gminnego Dnia Seniora 2019” w Kołakach Kościelnych, dzielnicowi rozmawiali z mieszkańcami gminy o tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w okresie jesienno – zimowym oraz jak nie dać się oszukać przestępcom na tak zwanego ,,wnuczka”.

W minioną sobotę, dzielnicowi z Posterunku Policji w Rutkach Kossakach spotkali się z mieszkańcami gminy Kołaki Kościelne, podczas którego między innymi rozmawiali o przemocy wobec osób starszych, nieporadnych życiowo, samotnie zamieszkujących, które bardzo często są narażone, na przemoc ze strony bliskich osób, a także na oszustwa lub kradzieże ze strony osób szukających „łatwego zarobku”. Starsi ludzie często ufają nieznajomym podającym się za pracowników instytucji pomocowych, firm ubezpieczeniowych czy za członków rodziny. Częstym sposobem, wykorzystywanym przez oszustów jest metoda na tak zwanego „wnuczka”. Przypomniano, że pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać pieniędzy osobom obcym. Jeśli mamy wątpliwości co do osoby ,,odwiedzającej nas”, dzwoniącej, potwierdźmy podaną nam informację oddzwaniając do instytucji, firmy, która chce wykonać usługę lub osoby proszącej o pomoc i sprawdźmy, czy rzeczywiście jej potrzebuje. Funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, zwłaszcza nieznanej osobie lub przelaniu ich na konto bankowe. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, bądź zadzwońmy na telefon alarmowy 112.

W ramach realizacji program ,,poMOC, a nie przeMOC” oraz kampanii pn. ,,Pomóż się odnaleźć”, mundurowi przypomnieli słuchaczom, że osoby starsze również mają prawo do godności osobistej, poszanowania i szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Dzielnicowy zachęcał do aktywnego korzystania z bezpłatnej aplikacji, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Zambrowscy policjanci ostrzegają przed osobami podającymi się za fałszywych wnuczków, policjantów, hydraulików czy innych fachowców.

Każdy, kto zetknie się z opisanym lub podobnym sposobem działania przestępców powinien natychmiast powiadomić o tym Policję.