Zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy na dniach otwartych w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie

Data publikacji 22.05.2019

Dynamiczne zatrzymanie pojazdu, tresura psa służbowego, pokaz wyposażenia policyjnego i omówienie wykonywanych zadań podczas codziennej służby. Tak rozpoczęli wczorajsze powitanie zaproszonych gości w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości zambrowscy funkcjonariusze.

Wczoraj, na zaproszenie Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie, gdzie funkcjonują klasy o profilu policyjnym, zambrowscy mundurowi spotkali się z młodzieżą szkolną. Na wstępie przewodnik psa służbowego ze swoim owczarkiem Kastylią, zaprezentował tresurę oraz zatrzymanie uciekającego ,,przestępcy”. Następnie funkcjonariusze zainscenizowali dynamiczne zatrzymanie pojazdu, którym poruszał się sprawca rozboju. Uczestnikom spotkania zaprezentowano wyposażenie, używane przez policjantów podczas codziennej służby, między innymi radiowozy oraz środki przymusu bezpośredniego. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator zderzeń, z którego wszyscy chętnie korzystali. Podczas spotkania funkcjonariusze i pracownicy z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie omówili zasady rekrutacji do Policji ,,Wstąp do Nas”. Młodzież zmierzyła się z torem sprawności fizycznej osiągając bardzo dobre wyniki. Przy stoisku profilaktycznym, zachęcano do korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz poruszono kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zagrożeń wynikających ze zbliżających się wakacji w ramach akcji ,,Kreci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz ,,Narkotyki i dopalacze zabijają".

 

 • Stoisko profilaktyczne, rozstawiony służbowy namiot w kolorze niebieskim z napisem POLICJA. Plakaty promujące zawód policjanta, na stolikach materiały edukacyjno - informacyjne. Pod namiotem, przy stolikach stoi umundurowany policjant oraz  pracownik Wydziały Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie.
 • Przy stoisku profilaktycznym stoi ,,Symulator zderzeń", który w przybliżony sposób ukazuje jak ważne jest korzystanie w pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. W tle uczniowie zaproszonych szkół oraz osoba strzelająca z broni pneumatycznej z instruktorem strzelectwa.
 • Osoba prezentująca/wyposażona w sprzęt ochrony indywidualnej, tj.; kask ochronny, kamizelkę przeciwuderzeniową, ochraniacze nakładane na ręce i nogi, tarcza ochronna i pałka szturmowa.
 • Uczennica klasy mundurowej wyposażona z sprzęt ochrony indywidualnej.
 • Przewodnik Psa Służbowego z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem, podczas tresury owczarka niemieckiego Kastylii.
 • Przewodnik prowadzi na smyczy psa służbowego Kastylię, podczas pokazu tresury.
 • Umundurowani funkcjonariusze Policji zatrzymują ,,sprawcę przestępstwa" uciekającego pojazdem osobowym koloru niebieskiego. Policjanci z bronią wydają polecenia opuszczenia pojazdu. pozorant nie reaguje. Z prawej strony oznakowany radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi.
 • Zatrzymanie ,,przestępcy". Z lewej strony uzbrojony policjant zabezpiecza partnera, który siłą wyprowadza pozoranta z pojazdu.
 • Uzbrojony policjant ochrania partnera, który obezwładnia zatrzymanego stawiającego opór. Zatrzymany leży na ziemi.
 • Pies służbowy podczas pokazu atakuje pozoranta.
 • Atak psa służbowego w asyście przewodnika, na pozoranta. Pies gryzie pozoranta za specjalny rękaw do tresury, nałożony na prawą rękę.
 • Pies gryzący pozoranta za zabezpieczoną rękę. Przewodnik wydaje komendy aby pies odstąpił od ataku.