Podpisane porozumienie zambrowskiej Policji z Powiatem Zambrowskim - 2018 - KPP Zambrów

Podpisane porozumienie zambrowskiej Policji z Powiatem Zambrowskim

Data publikacji 24.04.2018

Wczoraj (23 kwietnia) w gabinecie Starosty Zambrowskiego odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy Powiatem Zambrowskim a Komendantem Powiatowym Policji w Zambrowie, na mocy którego samorząd powiatu przekazał zambrowskiej policji kwotę 25 tys. zł. na rekompensatę pieniężną dla policjantów za pełnienie służby w wymiarze ponadnormatywnym. Podpisanie porozumienia odbyło się w obecności Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Zambrowskiego Józefa Dąbrowskiego. W imieniu Zarządu Powiatu Zambrowskiego podpisali ją Starosta Robert Maciej Rosiak oraz Wicestarosta Stanisław Rykaczewski. Zambrowską policję reprezentowała Komendant mł. insp. Anna Bajeńska.

- My, jako Powiat Zambrowski, mamy sprecyzowane wymagania odnośnie wykorzystania przekazanych policji środków. Myślimy o trzech podstawowych dziedzinach bezpieczeństwa. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo w rejonie placówek oświatowych. Szczególnie w godzinach porannych jest tam wiele zagrożeń. Chcemy, aby te służby ponadnormatywne były właśnie tam skierowane. Drugim obszarem będzie działanie w rejonie niebezpiecznych skrzyżowań i przejść dla pieszych. Trzecim obszarem natomiast są drogi powiatowe. Ich stan nie jest dobry, mimo iż sukcesywnie staramy się je modernizować i przebudowywać. Pomimo tego, że część dróg nie jest dostosowana do jazdy samochodami ciężkimi, pomimo iż rozstawiamy odpowiednie znaki, to te samochody tam jeżdżą i je niszczą. Chcielibyśmy, aby policja zajęła się tymi trzema obszarami działania. Stąd te dodatkowe środki – powiedział Starosta Robert Maciej Rosiak.

Głos zabrał również Sekretarz Stanu Jarosław Zieliński: „Chciałbym podziękować samorządowi powiatu za te środki. Zapewnienie bezpieczeństwa należy do obowiązków państwa, ale w ustawach samorządowych są też zapisane zadania dla samorządów. Policja jest jednostką państwową, więc siłą rzeczy jej finansowanie także należy do państwa. Jeżeli jednak samorząd ma taką wolę i możliwości, to może wspierać działania w tym zakresie”.

Na koniec głos zabrała mł. insp. Anna Bajeńska: „Gdy otrzymałam informację, że Powiat Zambrowski chce przekazać środki finansowe na służby pełnione w zakresie ruchu drogowego byłam mile zaskoczona. Od kiedy pracuję w policji, nigdy nie słyszałam o inicjatywie przekazania pieniędzy bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Były zazwyczaj przekazywane na piesze patrole. W ostatnim czasie mamy niestety pogorszenie warunków drogowych, statystyka się pogorszyła. Staramy się poprawić bezpieczeństwo, ale mamy do tego zbyt mało ludzi. Dlatego te pieniądze są dla nas niezwykle ważne. Będziemy mogli zrealizować to, na co sami nie mieliśmy odpowiednich środków”.

Przekazane środki pozwolą na ponadnormatywne działania policji, które zawarte są w podpisanym porozumieniu, w okresie od 1 maja do końca bieżącego roku.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zambrowie