Nieodpowiedzialna zabawa - uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne! - 2014 - KPP Zambrów

Nieodpowiedzialna zabawa - uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne!

Data publikacji 02.12.2014

Dzięki odpowiedniej reakcji mieszkańca miasta i szybkiej reakcji zambrowskich policjantów nierozsądna zabawa pięciu chłopców na szczęście nie skończyła się tragicznie.Dzisiaj około godziny 15:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie otrzymał informację, że po tafli lodu na zalewie miejskim biegają dzieci. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Tam okazało się, że czterech chłopców w wieku 14 lat i jeden 15 latek wracając ze szkoły za zabawę wymyślili sobie bieganie i skakanie po niedawno przymarzniętym zalewie. Ponadto ci chłopcy ciężkim głazem rzucali w zamarzniętą powierzchnię zalewu w miejsca gdzie następnie chodzili. Żaden z nich nie zdawał sobie sprawy, że może dojść do tragedii. Cała „zabawa” odbywała się w odległości nawet do 10 metrów od brzegu. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy młodzi chłopcy cali i zdrowi zostali przekazani pod opiekę rodzicom.

Pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają zdradliwe. Zwłaszcza gdy przychodzą cieplejsze dni. Mimo, że przy brzegach lód w  wielu miejscach wydaje się gruby,  to kilka kroków dalej  może  być bardzo cienki i kruchy. Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas przepływa nurt, takie jak zambrowski zalew, czy rzeki. Na tego typu zamarznięte akweny w ogóle nie powinno się wchodzić.
Służby ratunkowe ostrzegają, że jeśli lód się załamie, człowiek najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji - śmierci.