Policja – informuje, radzi, ostrzega! - Aktualności - KPP Zambrów

Aktualności

Policja – informuje, radzi, ostrzega!

Data publikacji 19.07.2019

Okres letni to również sezon rowerowy, w którym większość cyklistów realizuje swoje przejażdżki i wyprawy rowerowe. Większość dzieci i młodzieży pozostawia niezabezpieczone jednoślady pod blokami, na klatkach schodowych czy przy placach zabaw, co często wiąże się z ich kradzieżami.

Okres letni to również czas sezonu rowerowego. Policjanci w tym czasie kontrolują wielu rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy pokrzywdzony przestępstwem, zgłaszając ten fakt, poda również numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych, wybijanych na ramie, bo nigdy ich nigdzie nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego oraz na naniesieniu kodu identyfikującego właściciela roweru, metodą tajnopisu. Każdego, kto będzie chciał oznakować swój rower, zapraszamy do Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie, przy ul. Aleja Wojska Polskiego 4a. Rowery znakują Dzielnicowi od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 lub w dogodnych godzinach po wcześniejszym umówieniu pod nr telefonu (86) 474 19 00.

Chcesz oznakować swój rower – ważne:

- przyjedź rowerem;

- musisz mieć przy sobie dowód osobisty;

- jeżeli chcesz, by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy Was razem;

- zanotuj markę i typ roweru, zrób mu zdjęcie,

Pamiętaj!

- Nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej, nawet na chwilę, bez dozoru, czy uprzedniego zabezpieczenia;

- Zawsze należy przypinać rower za ramę do trwałego i mocnego elementu, np. stojaków rowerowych typu U;

- Zostawiając rower warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych.

 

Jeśli Państwo posiadacie informacje na temat przestępstw, sprawców tych przestępstw to podzielcie się tymi informacjami z Policją – tel. (86) 474 19 00 lub 112.