Bezpieczny wypoczynek nad wodą - 2018 - KPP Zambrów

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data publikacji 30.05.2018

Upalne dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Mundurowi w ramach akcji informacyjno - edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”, apelują o przestrzeganie podstawowych zasad podczas wypoczynku nad akwenami wodnymi.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do obowiązujących oznaczeń oraz uwag i zaleceń ratownika.
  3. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
  4. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.
  5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  6. Nie baw się w ,,przytapianie”  innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy.
  7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
  8. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  9. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
  10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
  12. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Pamiętajmy, że niewłaściwe zachowanie wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Podlega karze grzywny, kto:

 • znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym (żaglówka, kajak, rower wodny) - art. 35 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
 • znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym - art. 87 Ustawy Kodeks wykroczeń;

Kto, znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - art. 178a Ustawy Kodeks karny

PAMIĘTAJMY!!! PŁYTKA WYOBRAŹNIA KOŃCZY SIĘ GŁĘBOKĄ TRAGEDIĄ!!!