Nie daj się nabrać ! - 2015 - KPP Zambrów

Nie daj się nabrać !

Data publikacji 18.12.2015

Oszuści wciąż próbują wyłudzać oszczędności osób starszych metodą „na wnuczka”, „na syna” bądź „na policjanta”. Zambrowscy funkcjonariusze ostrzegają przed oszustami podającymi się za krewnych, znajomych a nawet za policjantów. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych.

Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Może zdarzyć się, że chcąc się uwiarygodnić powołują się na urzędnika, czy za funkcjonariusza Policji.

Policja apeluje! Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie.

  • PAMIĘTAJMY, policjanci nigdy nie proszą o jakiekolwiek pieniądze.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

  •     skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego
  •     nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści
  •     potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Ponadto apelujemy o zachowanie szczególniej ostrożności podczas zawierania jakichkolwiek umów tzw. „drzwiowych”, do których namawiają osoby przychodzące do mieszkań. Oferty te dotyczą szczególnie zmiany operatora telefonicznego bądź dostawcy energii elektrycznej.