Nieodpowiedzialni kierowcy i piesi - 2014 - KPP Zambrów

Nieodpowiedzialni kierowcy i piesi

Data publikacji 02.12.2014

Zambrowscy policjanci wczoraj ujawnili 2 kierowców, z których jedenmiał blisko 3,3 promila alkoholu, natomiast drugi w nieodpowiedzialny sposóbprzewoził pasażerów. Jeden z nich już za swoje postępowanie odpowiedział przedSądem.

 

Funkcjonariusze Wydziału RuchuDrogowego Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie pełniąc wczoraj służbę naterenie miasta około godziny 17:30 zatrzymali do kontroli dostawczego Lublina.Okazało się, że kierujący nim 52 letni obywatel Ukrainy bez wymaganychdokumentów przewoził w nie spełniającym warunków technicznych do przewozu osóbpojeździe 11 pasażeró1)w przy dopuszczalnej liczbiedziewięciu. Ponadto nikt z przewożonych osób nie korzystał z pasówbezpieczeństwa. Pojazd posiadał też wycieki płynów eksploatacyjnych. Dzisiajprzed Sądem nieodpowiedzialny kierowca dobrowolnie poddał się karze grzywny wwysokości 3000 złotych oraz otrzymał pół roczny zakaz prowadzenia pojazdów naterenie Polski.

Również wczoraj około godziny20:00 w miejscowości Rutki Kossaki zatrzymany do kontroli 33 letni mieszkaniectej samej miejscowości, kierując osobowym oplem miał blisko 3,3 promilaalkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się również, że miesiąc temu zakończyłobowiązywać go zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz za swoje nieodpowiedzialnezachowanie odpowie przed Sądem.

Ponadto wczoraj przed godziną 17:00funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zambrowskiej Policji ujawnili dwie16-latki, które drogą krajową numer 8 w rejonie miejscowości Szlasy Lipno, szłynieprawidłową stroną jezdni poza terenem zabudowanym w miejscu nieoświetlonym.Osoby te mimo obowiązku niemiały na sobie żadnych elementów odblaskowych i były słabo widoczne. Nieletnieprzekazano pod opiekę rodzicom. Policjanciprzypominają! 

31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy prawo o ruchudrogowym dotycząca osób pieszych. Dotychczas przepisy nakazywały używanieelementów odblaskowych poza terenem zabudowanym jedynie osobom poniżej 15 rokużycia. We wprowadzonej zmianie ustawodawca nakłada obowiązek noszenia odblasków(w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego) na wszystkichpieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanymchyba, że idą po chodniku. Warto pamiętać, że pieszy, który porusza się ponieoświetlonej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy.Kierujący w takiej sytuacji jest w stanie zauważyć osobę pieszą dopiero zodległości około 40 metrów, a to powoduje, że ma bardzo mało czasu na właściwąreakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowcawidzi go z odległości nawet 150 metrów. Ten dodatkowy odcinek drogi pozwalakierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia.