Potrącony 46-latek – zambrowscy policjanci apelują - 2013 - KPP Zambrów

Potrącony 46-latek – zambrowscy policjanci apelują

Data publikacji 06.12.2013

Kierowca osobowego kia na prostej drodze potracił przechodzącego przez jezdnię 46-letniego pieszego. W wyniku zdarzenia mężczyzna trafił do szpitala. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają teraz zambrowscy policjanci. Apelują także o ostrożność i rozwagę.

Dzisiaj około godziny 8.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie poinformowany został o potrąceniu pieszego. Do zdarzenia doszło na ulicy Aleja Wojska Polskiego. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci. Tam mundurowi wstępnie ustalili, że 65-letni kierowca osobowego kia jadąc w kierunku Długoborza nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej na oznakowanym przejściu, przez które przechodził 46 letni mieszkaniec miasta. W wyniku zdarzenia pieszy został przewieziony do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Teraz przyczyny i dokładne okoliczności zdarzenia ustalają policjanci z Zambrowa.

Funkcjonariusze apelują także o używanie przez dzieci i dorosłych elementów odblaskowych, które poprawiają ich bezpieczeństwo, a nawet mogą uratować życie. Statystyki podlaskiej Policji wskazują, że okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych i szybko zapadający zmrok zwiększa zagrożenie na drogach. To właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nieprawidłową stroną drogi, czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy.

Zambrowscy policjanci cyklicznie prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne, które maja na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zachęcają pieszych, a także rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych, które w znaczny sposób poprawiają ich bezpieczeństwo. W okresie zimowym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne. Opady deszczu, śniegu, mgła oraz szybko zapadający zmrok sprawiają, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. Mało widoczni piesi i rowerzyści w takich warunkach nie mają szans w spotkaniu z samochodami. W nocy pieszy ma szansę zauważyć reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów. Natomiast, jeżeli pieszy ma na sobie ciemne ubrania, a rowerzysta porusza się nieoświetlonym jednośladem i nie posiadają oni na sobie żadnych elementów odblaskowych to kierujący pojazdem ma szansę zauważyć ich dopiero około 20 metrów przed maską swojego samochodu, gdy często ominięcie lub zatrzymanie bezpieczne pojazdu jest już wtedy niemożliwe. Dlatego dajmy szansę kierowcom, aby mogli w porę dostrzec przeszkodę i odpowiednio zareagować zwalniając i ją bezpiecznie omijając szczególnie w zimowym okresie. Jeśli pieszy lub rowerzysta posiadają na sobie odblaski to zauważenie takiego uczestnika ruchu drogowego w światłach samochodu jest możliwe już z odległości 130-150 metrów. To właśnie wtedy kierujący ma czas na wykonanie odpowiedniego manewru. Policjanci przypominają ponadto, że dzieci w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Bardzo ważne jest także, aby dorośli poruszający się po zmroku również mieli na odzieży takie odbijające światło elementy, gdyż mogą one uratować im zdrowie, a nawet życie.

Pliki do pobrania